



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20 mm |
| Width | 20 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Height | 1.4 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 346.544571 mg |
| Frequency | 50 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM Cortex M4 |
| Interface | I²C, I²S, IrDA, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 128 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 40 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | DMA, I²C, LVD, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.71 V |
| Max Frequency | 50 MHz |
| RAM Size | 16 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of PWM Channels | 8 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 12 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of UART Channels | 3 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 1.71 V to 3.6 V |
| Packaging | Tray |
| ADC Resolution | 16 bit |
| Max Clock Frequency | 50 MHz |
| RoHS | Compliant |
Stock: 491
Distributors
pcbx
Unit Price$4.17377
Ext.Price$4.17377
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.17377 | $4.17377 |
| 10 | $3.22309 | $32.23090 |
| 25 | $2.99140 | $74.78500 |
| 50 | $2.83062 | $141.53100 |
| 100 | $2.67850 | $267.85000 |
| 300 | $2.67550 | $802.65000 |
| 500 | $2.67251 | $1336.25500 |
